Зенітні прожектори
За словами військових аналітиків виявлення повітряних цілей, дронів, шахедів, багатократно ускладнюється на тлі нічного неба. Вночі ці об’єкти неможливо відслідкувати без спеціального обладнання, саме тому більший відсоток атак відбувається в темні часи доби. А для того, щоб цільові засоби протиповітряної оборони працювали із максимальною ефективністю, вони мають бути підкріплені потужним світлотехнічним обладнанням. Цю роль у військовій справі беруть на себе зенітні прожектори — професійні світильники із особливими характеристиками.
Ідеї для застосування зенітних прожекторів
Спеціальний далекобійний світлотехнічний пристрій — зенітний прожектор, що генерує потужний світловий промінь дальністю до 3,5 – 4 кілометрів, відрізняється від звичайних побутових чи промислових прожекторів. По-перше, своєю будовою: окрім набагато потужнішого джерела світла, зенітний прожектор має спеціальну оптичну конструкцію. Подовжений рефлектор забезпечує повне відбиття і формування вузького світлового пучка. Такий промінь легко дістає до далеко розташованих об’єктів, і освітлює їх точково, або більш широко, в залежності від поставленої задачі і віддаленості обладнання.
Завдяки таким особливостям структури, прожектори зенітні можна застосувати для різноманітних задач:
• Підсвітка будівель, рекламних споруд – для привертання уваги;
• Освітлення сцен, заходових майданчиків, шоу з прожекторами – тут можна застосовувати різнокольорові промені світла;
• Спеціальні цивільні задачі – охорона важливих, секретних об’єктів промислово або адміністративного призначення;
• Пошук віддалених рухомих об’єктів в темряві, розвідка – для цього застосовують пошукові зенітні прожектори;
• Військові цілі – допомога засобам ППО, захист від БПЛА, тощо.
Переваги та обмеження використання
Окрім очевидних якостей, як от потужність і дальність світіння, зенітні прожектори також мають низку характеристик, що можуть слугувати на користь власника. Перше, оператор такого обладнання завжди залишається непомітним, невидимим. Завдяки подовженому променю світло не розповсюджується навкруги самого світильника, залишаючи керуючу особу в тіні – це перевага для використання у військових цілях.
Друге, можливість керувати напрямком світла в двох площинах. На перший погляд, це безумовний фактор. Але в порівнянні зі звичайними побутовими прожекторами, де керується лише їх кут нахилу, в зенітних світлодіодних установках присутня повноцінна можливість керувати обладнанням вверх-вниз, та вліво-вправо.
Ще однією перевагою буде їх комплектація: майже кожен виробник зенітних прожекторів в Україні забезпечує повну комплектацію для зручного транспортування і легкого використання установки на місці без необхідності доукомплектовувати додатковими інструментами.
Треба також звернути увагу на деякі обмеження в використанні цих установок — це не можна назвати недоліками, лише певні умовності, що на них радимо зважати: