Заміна люмінесцентних ламп на світлодіодні проводиться без особливих труднощів. Цоколі цих ламп виготовлені з одного й того ж зразком, тому корпус можна залишити тим же. Люмінесцентні лампи встановлюють в растрові світильники, які можна побачити в офісних і торгових приміщеннях. Вони були поширені за радянських часів. До найбільш використовуваним моделей належать ЛБ-40, ЛБ-80.
Заміна люмінесцентних ламп на світлодіодні: причини заміни, які краще, інструкція по заміні
Приводи замінити лампу
Люди, які встановлюють led лампи замість люмінесцентних, роблять це з наступних причин:
- світлодіодні лампи набагато ефективніше економлять енергію, ніж люмінесцентні. Плата за світло зменшується в 2-3 рази;
люмінесцентні лампи складно утилізувати. - Викидати їх у відкритий сміттєвий контейнер неприпустимо, так як всередині міститься ртуть, випари якої становлять небезпеку для здоров’я людини;
- Світильники старого зразка потребують зміни стартерів, що може представляти проблему.
Заміна люмінесцентних світильників на світлодіодні не є обов’язковою процедурою. Справа в тому, що лампи обох видів мають однаковий цоколь G-13 та аналогічні розміри, тому корпус буде підходити і тим, і іншим освітлювальних приладів. Досить провести заміну лампи, залишивши той же растровий світильник.

І світлодіодні, і люмінесцентні лампи мають Штиркові контакти з маркуванням G-13. Буква G означає наявність штирьків, цифра 13 – відстань між штирями довжиною 13 мм.

Які лід-лампи краще
Найбільш затребувані виробники – це Philips і Osram. Вони здобули всесвітню популярність, але їх вироби мають високу вартість. На ринку є й інші бренди, зарекомендували себе якісною продукцією – це LightProm, VELMAX, LEBRON, HOROZ, Luxel.

Лід лампи довжиною 300 мм використовуються в якості настільних джерел світла. 600-міліметрові трубки підходять для стельових світильників. Також є світлодіодні трубки, довжина яких становить 1200 та 1500 мм.

Схема підключення світлодіодних ламп замість люмінесцентних
LED-лампочка складається з корпусу, радіатора і електронних схем. Напруга 220В потрапляє спочатку на цоколь, потім на мікросхему. Там вона перетворюються в електричний струм, що створює світло всередині лампи.
З лампи необхідно витягти з неї всі складові пуско-регулюючого пристрою. Це робиться в такий спосіб:
- вимкнути живлення мережі;
- витягнути лампу;
- від’єднати елементи кріплення;
- демонтувати стартер, баластний дросель і конденсатор;
- встановити led лампу;
- підключити харчування.

Патрони на цокольній частині пристрою виконують роль власників і передають електроенергію від проводки. Вони можуть мати горизонтальне, вертикальне і кутове положення. Від світлодіодних ламп виходить направлений світловий потік, тому необхідно стежити за тим, щоб патрон підходив прорізи при заміні люмінесцентних ламп на світлодіодні. Якщо допустити помилку при установці, лампа буде дивитися убік.
Плюси і мінуси заміни люмінесцентних ламп на світлодіодні
Світлодіодні лампи дозволяють знизити споживання енергії та забезпечують менші енергетичні втрати. У люмінесцентних лампах значна частина електрики втрачається в пуско-регулюючої апаратури, якого позбавлені led лампи. Тому їх використання раціональніше з точки зору вигоди. Їх експлуатація розтягнеться на довгі роки, лампи денного світла «помруть» набагато швидше.
Усередині лід ламп відсутня ртуть, тому вони більш безпечні, ніж лампи денного світла. У них більш потужний світловий потік, завдяки якому збільшується яскравість освітлення. Зважаючи на відсутність ПРА, освітлювальні пристрої чи не вібрують і не видають гул при роботі. Діапазон напруги світлодіодних ламп становить від 85В до 265В. Щоб люмінесцентна лампа включилася в роботу, їй буде потрібно напруга мережі 220В (+ – 15%).
Єдиний помітний недолік led ламп полягає в їх вартості. Магазинна ціна на лампи денного світла в кілька разів нижче. Подальша економія виправдовує цю різницю в цінах. Однак міняти світильники цілком все одно не дуже вигідно. Куди практичніше поставити світлодіодні лампи в люмінесцентні світильники. Однакові цоколі дозволяють змінити лампи, не чіпаючи корпус.
Порівняльна таблиця світлодіодних і люмінесцентних ламп типорозміру т8
Щоб зрозуміти, в чому переваги установки світлодіодних ламп замість люмінесцентних, варто порівняти їх ключові особливості. Складемо таблицю, в якій наведемо порівняльні характеристики.
Люмінесцентна | Світлодіодна |
---|---|
Служить до 10 тис. Годин. Якщо напруга відхиляється від ідеального, може зменшитися до 5 тис. Годин. | Служить до 50 тис. Годин. Якщо напруга відхиляється від ідеального, може бути зменшено до 25 тис. Годин./th> |
Светоотдача 40-50 лм/Вт | Светоотдача 80-120 лм/Вт |
Содержит ртуть, для устранения опасности требует особого подхода к утилизации | Не содержит опасных веществ, утилизируется вместе с бытовыми отходами |
Испускает мерцание | Не мерцает |
Низкий коэффициент мощности | Высокий коэффициент мощности |
Неравномерный спектр света | Равномерный спектр света |
Рассеянный свет под углом 360° | Разные углы освещения |
Изготовлена из стекла с низкой ударопрочностью | Сделана из пластика с высокой ударопрочностью |
У минулому люмінесцентні растрові світильники виділялися серед інших економічністю і довговічністю, сьогодні їх місце зайняли світлодіодні лампи. LED-лампа перевершує лампу денного світла по всіх параметрах. Збентежити покупця може хіба що первісна вартість таких ламп.